Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej

NASZE ZDROWIE w Józefowie


Reanimacja to szereg czynności prowadzących do powrotu oddechu, krążenia, świadomości.

Resuscytacja to szereg czynności prowadzących do powrotu oddechu i krążenia.

Podstawowe zabiegi resuscytacyjne:

Oceń stan świadomości poszkodowanego -delikatnie potrząśnij go za ramiona i głośno spytaj: " Co się stało? Jak się czujesz?". Jeśli poszkodowany reaguje odzywając się lub poruszając się, pozostaw go w pozycji zastanej, sprawdż jego stan i w razie potrzeby wezwij pomoc. 

Jeśli poszkodowany nie reaguje  nie bój się wezwać pomocy, głośno wołaj o pomoc,

Udrożnij drogi oddechowe -Umieść jedną rękę na czole poszkodowanego i delikatnie odegnij jego głowę do tyłu.Opuszki palców drugiej ręki umieść na żuchwie poszkodowanego, a  następnie unieś ją w celu udrożnienia dróg oddechowych.

Sprawdź oddech- wzrokiem, sluchem, dotykiem oceń, czy prawidłowo oddycha

Jeżel poszkodowany i oddycha prawidłowo, ulóż  go w pozycji bezpiecznej i zadzwoń 999 lub 112, regularnie oceniaj oddech.

Jeśli brak oddechu lub nie oddycha prawidlowo zadzwoń 999 lub 112 

Natychmiast rozpocznij RKO(resuscytacja krążeniowo-oddechowa)

Po wezwaniu pomocy wykonaj najpierw 30 uciśnięć klatki piersiowej( masaż pośredni). Połóż ręce na środku klatki piersiowej.Uciskaj mocno na glębokość 5 cm i z częstością100/min.

Po wykonaniu 30 uciśnięć klatki piersiowej udrożnij drogi oddechowe odginając glowę i unosząc żuchwę. Zaciśnij skrzydlka nosa.Weź normalny wdech  i przyłóż szczelnie usta wokół ust poszkodowanego. Wdmuchuj powietrze jednostajnie, aż klatka piersiowa się uniesie. Wykonaj następny oddech, gdy klatka piersiowa opadnie.

Kontynuuj 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy ratownicze 

30:2

Wykonywanie samego masażu serca jest lepsze niż bezczynne oczekiwanie na karetkę!!!