Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej

NASZE ZDROWIE w Józefowie

Adres

Niepubliczny Zakład
Opieki Zdrowotnej
w Józefowie

23-460 Józefów 

k/ Biłgoraja
ul. Kościuszki 54

Przychodnia w Józefowie 
Rejestracja i informacja telefoniczna:  84 6878008 

kom. 510 201 168

kom. 510 209 396 Postępowanie w stanach nagłych

1. Zadławienia

Jeśli poszkodowany ma objawy łagodnej niedrożności dróg oddechowych( jest przytomny oddycha) zachecaj go do kaszlu.

Jeśli ma objawy ciezkiej niedrożności i jest przytomny zastosuj 5 uderzeń w okolicę międzylopatkową. Jeżeli nie spowoduje to usunięcia ciała obcego zastosuj 5 uciśnięć nadbrzusza.Jeżeli te czynności nie spowodują usunięcia ciala obcego kontynuuj uderzenia w okolicę międzylopatkową w połączeniu z uciśnięciami nadbrzusza.

Technika uderzeń w okolicę międzylopatkową

Stań z boku i nieco za poszkodowanym. Podlóż jedną dłoń na klatce piersiowej poszkodowanego i pochyl go do przodu tak, aby przemieszczne ciało obce mogło przedostać się do ust. Wykonaj do 5 energicznych uderzeń nadgarstkiem drugiej ręki w okolicę międzyłopatkową

Technika uciśnięć nadbrzusza

Stań za poszkodowanym i obejmij go ramionami na wysokości nadbrzusza. Pochyl go do przodu. zaciśnij pięść i umieść ją pomiędzy pępkiem  i dolną częścią mostka. Wolną ręką złap za pięść i silnie pociągnij do wewnątrz i ku górze. Powtórz tę czynność do 5 razy.

Postępowanie w zadlawieniach u dzieci 

Jeśli dziecko jest przytomne, ale nie kaszle lub kaszel jest nieefektywny , wykonaj 5 uderzeń w okolicę miedzylopatkową. Jeśli uderzenia w okolicę międzyłopatkową są nieskutecznę, wykonaj uciśnięcia klatki piersiowej u niemowląt, a u dzieci 5 uciśnięć nadbrzusza.2. Krwawienie z nosa: W razie krwawienia z nosa należy przyjąć pozycję siedzącą z głową pochyloną do przodu. Skrzydełka nosa delikatnie ścisnąć dwoma palcami przez okres minimum 10 minut. Jeżeli krwawienie nie ustanie należy skontaktować się z lekarzem.