1. Zadławienia
Jeśli poszkodowany ma objawy łagodnej niedrożności dróg oddechowych( jest przytomny oddycha) zachecaj go do kaszlu.
Jeśli ma objawy ciezkiej niedrożności i jest przytomny zastosuj 5 uderzeń w okolicę międzylopatkową. Jeżeli nie spowoduje to usunięcia ciała obcego zastosuj 5 uciśnięć nadbrzusza.Jeżeli te czynności nie spowodują usunięcia ciala obcego kontynuuj uderzenia w okolicę międzylopatkową w połączeniu z uciśnięciami nadbrzusza.
Technika uderzeń w okolicę międzylopatkową
Stań z boku i nieco za poszkodowanym. Podlóż jedną dłoń na klatce piersiowej poszkodowanego i pochyl go do przodu tak, aby przemieszczne ciało obce mogło przedostać się do ust. Wykonaj do 5 energicznych uderzeń nadgarstkiem drugiej ręki w okolicę międzyłopatkową
Technika uciśnięć nadbrzusza
Stań za poszkodowanym i obejmij go ramionami na wysokości nadbrzusza. Pochyl go do przodu. zaciśnij pięść i umieść ją pomiędzy pępkiem i dolną częścią mostka. Wolną ręką złap za pięść i silnie pociągnij do wewnątrz i ku górze. Powtórz tę czynność do 5 razy.
Postępowanie w zadlawieniach u dzieci
Jeśli dziecko jest przytomne, ale nie kaszle lub kaszel jest nieefektywny , wykonaj 5 uderzeń w okolicę miedzylopatkową. Jeśli uderzenia w okolicę międzyłopatkową są nieskutecznę, wykonaj uciśnięcia klatki piersiowej u niemowląt, a u dzieci 5 uciśnięć nadbrzusza.
2. Krwawienie z nosa: W razie krwawienia z nosa należy przyjąć pozycję
siedzącą z głową pochyloną do przodu. Skrzydełka nosa delikatnie ścisnąć
dwoma palcami przez okres minimum 10 minut. Jeżeli krwawienie nie
ustanie należy skontaktować się z lekarzem.